kilo

Web sitemize hoşgeldiniz!

Sağlık Bakanlığı Onaylı Diyet


Tarih: 29-04-2012 | Saat: 10:52:22 | Ekleyen: Sibel Kartal
Sağlık Bakanlığı Onaylı Diyet

Diyet listeleri arasında kayboldunuz mu? Hangi diyet listesi işe yarıyor hangisi yaramıyor karar veremiyor musunuz? Diyet yaptınız kilo mu aldınız! Merak etmeyin en güvenilir kaynaktan bir diyet listemiz var. Sağlık Bakanlığı bu işe el attı ve bir diyet listesi yayınladı.

Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamada süper bir taktikle diyet yaparak zayıflamak isteyen vatandaşlara, porsiyonu azaltarak günde 6 öğün yemek yeyin önerisinde bulundu. Zayıflama diyetlerinin bireye özgü olması gerektiğini bildiren Sağlık bakanlığı, vatandaşlara şu uyarılarda bulundu:

Kontrolsüz Diyetlerin Zararları

Rejim yaparken yaşamlarını yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalan vatandaşlara Sağlık Bakanlığı'ndan uyarı geldi. Doktor kontrolü olmadan uygulanan sağlıksız diyetlerin, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, safra ve böbrek taşı, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizliği, kuru cilt, saç dökülmesi gibi sağlık sorunlarına yol açtığını belirten Bakanlık, kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlayan, çok düşük enerjili şok diyetlerle tek tip besine dayalı diyetlerden kaçınılması gerektiğine işaret etti.

Bakanlık, zayıflama diyetleri uygulanmadan önce, boya uygun ağırlığın saptanması gerektiğini belirterek, Uygun ağırlık söz konusu ise kilo almaktan kaçınılmalı. Kilo fazlalığı ve şişmanlık varsa önce ağırlık artışı önlenmeli, daha sonra ağırlık kaybı hedeflenmeli dedi. Sağlık Bakanlığı, aşırı ve hızlı ağırlık kaybından mutlaka uzak durulması gerektiğine dikkat çekti. Bakanlık, ağırlık kaybı için bireyin cinsiyeti, yaşı, boyu ve fiziksel aktivitesinin dikkate alınmasının, kişinin beslenme alışkanlıklarına uygun bir beslenme programı uygulanmasının önemine değindi.

Bitkisel Sıvı Yağ Kullanın


Zayıflama diyetlerinin bireye özgü olması gerektiğini bildiren Bakanlık, vatandaşlara şu uyarılarda bulundu:

  • Diyet tedavisi mutlaka bir diyetisyen kontrolünde yapılmalı, ağırlık kaybı haftada 0.5-1 kilogramı geçmemeli, diğer bir deyişle kişi yavaş ve uzun bir sürede zayıflamalı.
  • Yağlı besinler tokluk hissi verdiği ve yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerinin vücutta kullanımını sağladığı için, diyetin yağ miktarı çok azaltılmamalı, günlük enerjinin yaklaşık yüzde 25-30’u yağlardan sağlanmalı.
  • Sağlıklı beslenmede yağ türüne de dikkat edilmeli, yemeklerde kullanılan yağın bir kısmının zeytinyağı ve fındık yağı, bir kısmının da mısırözü, soya veya ay çiçek gibi bitkisel sıvı yağlar olmasına özen gösterilmeli, ancak aşırı yağlı besinler ve kızartmalardan kaçınılmalı.
  • Tatlı, pasta gibi şekerli besinlerin tüketimi azaltılmalı, kuru baklagiller grubuna giren nohut, mercimek, kuru fasülye gibi kompleks karbonhidratların tüketimi ise daha çok tokluk sağladığı için artırılmalı.
  • Zayıflama diyetlerinin posa yani lif içeriği yüksek olmalı, posalı yiyecekler grubuna giren sebze, meyve, kurubaklagiller, kepekli un ve kepekli ürünlerin kişinin midedeki sindirimini ve mide boşalma hızını yavaşlatarak tokluk hissini uzattığı ve ağırlık kaybetmesine yardımcı olduğu unutulmamalı.

 

Gün 6 Öğün Yiyebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı onaylı diyet listesinde kilo kaybında önemli yeri olan sıvı tüketimine de dikkat çekerek, sağlıklı bir ağırlık kaybı için günlük en az 2-3 litre su tüketilmesi gerektiğini bildirdi.

Zayıflama diyeti uygulayan kişilerin günde 3 ile 6 öğün arasında sık sık ve azar azar beslenmeleri gerektiğini belirten Bakanlık, sık aralıklarla beslenmenin gereğinden fazla yemeyi önleyeceğine ve acıkmayı geciktirip bir sonraki öğünde besin alımını azaltacağına değindi.

Sağlık Bakanlığı, yemekler pişirilirken de haşlama, ızgara veya fırında pişirme yöntemlerinin tercih edilmesinin, kızartma ve kavurma işlemlerinden kaçınılmasının önemine değindi.

goji berry


Sayfayı Paylaş:


zayıflama ilaçları sağlık bakanlığı onaylı, sağlık bakanlığı onaylı zayıflama ürünleri, sağlık bakanlığı onaylı zayıflama hapı, sağlık bakanlığı onaylı zayıflama hapları, sağlık bakanlığı onaylı zayıflama ilacı,

Bu yazı 19404 defa okunmuştur...
sağlık bakanlığı diyet programı
elif
Edirne
sağlık bakanlığı diyet programı
sağlık bakanlığı diyet programı
Bu yorum 16-06-2012 14:05:10 tarihinde yazılmıştır...
"sağlık bakanlığına çok güveniyorum çok diyet listesi var ama sağlıklı mı değil mi belli değil sağlık bakanlığı diyet listesi bence daha mantıklı 2 gündür uyguluyorum 1 ayda 4-5 kilo versem yeterli olur benim için."

kilo nasıl verebilirim?
ritta kondakçı
Şırnak
kilo nasıl verebilirim?
kilo nasıl verebilirim?
Bu yorum 02-10-2012 20:27:02 tarihinde yazılmıştır...
"kilo nasıl verebilirim etkili kolay yapılan bir diyet listesi istiyorum... "


diyeceklerim var!

Yorum yazarken lütfen;
Adınız Soyadınız   :   
E-Mail Adresiniz   :   
Şehir Seçiniz   :   
Puan Veriniz   :   
Yorum Konusu   :   
Yorumunuz   :