kilo

Web sitemize hoşgeldiniz!

Bacak Ağrısı


Tarih: 26-04-2012 | Saat: 10:59:00 | Ekleyen: Sibel Kartal
Bacak Ağrısı

Bacak Ağrısı, Bacaklarda aşırı derecede hissedilen yorgunluk ve ayrıca karıncalanma şikayetleri ile kendini gösteren belli başlı sebeplerinden bazıları şunlardır :

  • Sağlıksız hale gelen damarların kol ve bacakların alt bölümüne yeterli kan dolaşımı sağlayamaması sonucunda oluşan bir durumdur. Kan ayaklardan yukarı doğru yer çekimine zıt yönde dolaşımını sürdürür.


Adale kasılmalarının gücü ile gerçekleştirilen bu olay normal şartlarda düzenli olarak sürer gider. Herhangi bir nedenle düzenin işleyişinin bozulması sonucu bacaklarda yorgunluk ve hoş olmayan bir karıncalanma durumu görülür. Bunun sonucu kılcal damarlarda biriken kanın basıncının artmasına ve sıvının çevredeki dokulara yayılmasına neden olur. Biriken sıvılar bacaklarda ağırlık ya da şişlik, kaşıntı, kramp, ve acı hissetmemize sebep olur.

Pek çok kişi, kol ve bacaklardaki kan dolaşım bozukluklarından sıkıntı çekmektedir. Bu durumun kalıcı olması halinde küçük ve kılcal damarlardaki kan basıncının yükselmesine ve plazmanın çevre dokulara sürekli sızıntı yapmasına neden olur. Bu duruma ödem adı verilir.

Bu sorunu yaşayanların çoğunluğu 15 yaşın üstündeki bayanlardır. 30 yaşına gelmeden bu olayı yaşayanların sayısı oldukça fazladır.

En çok yaz aylarında ve gün bitiminde güçlü hissedilir.

Genetik yapı başta olmak üzere fazla kilolu olmak, durağan bir yaşam tarzı, uzun süre ayakta kalmak, çok sıkı giysiler giymek, çok düz veya çok yüksek topuklu ayakkabılar giymek, sigara içmek, aşırı alkol kullanmak, hormonal değişiklikler, hamilelik gibi etkenler tetikleyici nedenlerdir.
Belirtilere bağlı olarak iyileştirme uygulanabilir fakat toplar damar yetersizliği varsa iş güçleşmektedir. Bununla beraber kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak belirtilerin hissedilme sıklığını ve şiddetini azaltacak bazı önerilerimizi uygulamanız mümkün.

Kiloyu kontrol altına almak:

Dengeli ve yeterli beslenme özellikle kurubaklagil ve tahıllar ile zengin sebze ve meyve içeren bir diyet şekli sindirim sisteminin sağlıklı işlemesini sağlar. Kan damarlarının korunmasına yardımcı olan flavonoidleri içeren sebze ve meyveler yeterince tüketilmelidir. Yemeklerde fazla tuz, baharat ve alkol kullanmaktan kaçınılmalıdır.

  • Kesinlikle sigara içmeyiniz.
  • Egzersiz yapınız :Yürüyüş, bisiklet sürme, yüzmek gibi egzersizleri düzenli olarak yapabilirsiniz. Ayak bileklerinin bükülmesi parmak uçlarında veya topuklarınızın üstünde yürümek gibi özel ayak egzersizleri yapınız.
  • Rahat ayakkabı ve rahat giysiler giymeyi tercih ediniz.
  • Uzun süre aynı konumda ve ayakta durmaktan kaçınınız. Bağdaş kurarak oturmayınız. Dinlenmelerde ayaklarınızı yüksekte tutunuz.
  • Yakıcı güneş ışınlarına ve yüksek ısıya maruz kalmaktan sakınınız.
  • Varis çorapları kullanınız: Varis çorapları toplar damara kan dönüşümünün artmasına yardımcı olur.
  • Günlük beslenme programınıza aloe veralı içecekleri dahil ediniz. Besin desteği olarak aloe vera  damar sağlığının korunması, sindirim sisteminin düzenli çalışması ve temizlenmesi ve kilo artışının kontrol edilmesi gibi alanlarda yardımcı bir besindir.
  • Bacaklarınıza içeriğinde aloe vera olan kremlerle masaj yaparak dolaşımı canlandırıp şiş bölgelerdeki fazla sıvıdan kurtulabilirsiniz ve rahatlamanıza yardımcı olabilirsiniz.
  • Her şeyden önemlisi şikayetleriniz ciddi boyuttaysa konunun uzmanı bir hekime gidebilirsiniz. Doktora gitmeyi ihmal etmeyiniz.

 

goji berry


Sayfayı Paylaş:


bacak ağrısı nedenleri, çocuklarda bacak ağrısı, sol bacak ağrısı, bacak kas ağrısı, bel fıtığı bacak ağrısı,

Bu yazı 25067 defa okunmuştur...
sol bacak kası ağrısı
ARZU KAZAN
İstanbul
sol bacak kası ağrısı
sol bacak kası ağrısı
Bu yorum 02-10-2012 21:06:36 tarihinde yazılmıştır...
"SOL BACAGIMIN KASIKTA OLUSAN BIRDEN BIRE ORTAYA CIKAN BIR AGRI BACAGIMI BIR YERDEN BIRYERE ATAMIYORUM YURURKEN KALCAMA DOGRU YAYILAN BIR AGRI HISSI VAR KORKUM VARIS FALAN OLMASI BANA NET BIR CVP VERIN NE OLURSUNUZ?"

bacak ağrısı
sibel aktuğ
İstanbul
bacak ağrısı
bacak ağrısı
Bu yorum 01-11-2012 13:35:09 tarihinde yazılmıştır...
"yıllardır iki bacağımdan ağrı çekiyorum gitmediğim yer kalmadı ne ilacın nede sporun hiç bir faydasını görmüyorum artık zorlanıyorum ayakta durmakta güçsüzlük başladı ne yapıcamı bilmiyorum 12 saat ayakta çalışıyorum ama artık oda olmuyo çok güçsüz bacaklarım uyuyamıyorum ne yapabilirim başka "


diyeceklerim var!

Yorum yazarken lütfen;
Adınız Soyadınız   :   
E-Mail Adresiniz   :   
Şehir Seçiniz   :   
Puan Veriniz   :   
Yorum Konusu   :   
Yorumunuz   :