kilo

Web sitemize hoşgeldiniz!

Vücudu Şekle Sokmak


Tarih: 03-07-2012 | Saat: 13:11:18 | Ekleyen: Sibel Kartal
Vücudu Şekle Sokmak

Vücudu şekle sokmak için; spor salonunda, dışarıda ya da evde yapabileceğiniz aşağıda detaylarını verdiğimiz kolay ve basit hareketlerle vücudunuzu istediğiniz gibi yeniden şekillendirebilirsiniz!

Sert ve dayanıklı kollar

35-40 yaşlarında geldiğinizde siz de vücudunuzun şeklinin bozulduğu hissine kapıldınız mı? Giydiğiniz kıyafetlerle olup biteni örtmeye çalışıyorsunuz. Peki belli bir yaşta da olsanız, bedeninizi yeniden şekillendirebileceğinizi söylesek? Hem de spor salonunda, dışarıda ya da evde hemen yapabileceğiniz hiç de sır sayılmayan bir kaç hareketle. Plana göre 5'er dakikalık 3 seansta yapacağınız bu egzersizlerle, siz bile kendinize inanamayacaksınız.

Evde Vücudu Şekle Sokmak

Kolay egzersiz: Ayaklarınızı birbirine değecek şekilde sıkıca kapayıp kendinizi duvara yaslayın. Yalnız, duvar ve vücudunuz arasında eğim olmasına dikkat edin. Çünkü bu eğim biraz zorlanmanızı, dolayısıyla da kaslarınızın hareket etmesini sağlayacak. Duvara eğimli dururken, kollarınızdan destek alarak dikilin ve son hamlede kollarınız yanınızda kalsın. Bu hareket 5 ila 10 defa tekrarlanmalı. Ama dikkat: 10'dan fazla yaparak vücudu zorlamak yok!

Spor salonunda Vücudu Şekle Sokmak

En iyi alet: Kollarınızdaki biceps kaslarını mı şişirmek istiyorsunuz? O zaman sizi, biraz daha meşakkatli bir egzersiz bekliyor: "Arm Curl" makinesinde çalışmanız şart. Kollarınızda ciddi bir değişiklik ve büyüklük istiyorsanız birbirini izleyen 7 ağır hareketi yapmalısınız. Durun tahmin edelim, sizin gözünüz yükseklerde: Daha büyük ve dikkat çekici kaslara sahip olmayı hedefliyorsunuz. O zaman bu makinede hareketi 21 defa tekrar etmeniz gerekecek.

Yardımcı egzersiz: Salonda sizi birden yoracak ya da ağır gelecek aletlerle çalışmak yerine, çok sert olmayan bir bar ya da Gym Stick yardımıyla egzersiz yapmayı tercih etmelisiniz. Böylece Body Pump'taki gibi bir verimi daha kolay alabilirsiniz.

Dışarıda Vücudu Şekle Sokmak

Kuzey Avrupalı yürüyüşü: Yürüyüş sever misiniz? O halde stilinizde biraz değişiklik yaparak, minik gezintilerinizi vücudunuzu şekillendirmek için değerlendirebilirsiniz. Tıpkı Kuzey Avrupalı insanların yaptığı gibi, bir baston yardımıyla büyük ve uzun adımlar atarak yürüyüş yapmak, eşittir kusursuz büyük kol kasları demek, unutmayın! Bu egzersizi haftada bir yapmanız yeterli.

Güzel bir vücuda kavuşun

Vücudumuz doğal olarak, zorunlu hormonal değişimler sebebiyle bozulmaya ve şekil değiştirmeye meyillidir. Fiziksel aktivitelerin azlığı hatta hiç yapılmaması, yanlış beslenme ve şekere olan bağımlılığınız, bu olumsuzluğu artırıyor.

Evde güzel bir vücuda sahip olma egzersizleri

Kolay egzersiz: Sırt üstü yere uzanın, kollarınızı iki yana açın. Sağ bacağınız gergin kalırken, sol bacağınızı bükün. Gevşeyin ve yukarı bakın. Paralel biçimde duran ellerinizi havada el çırpıyor gibi birleştirirken, sırt kısmınızı sola çevirin. Bu arada sağ bacağınızın sabit, sol bacağınızın da bükük olmasına dikkat edin. Sonra, aynı hareketi bu defa, sol bacak gergin, sağ bacak bükükken yapın.

Spor salonunda güzel bir vücuda sahip olma egzersizleri

En iyi alet: Spor salonunda vücudun her yerini aynı anda çalıştıran ve şekle sokmaya yarayan en iyi alet, kuşkusuz "yürüme bandı". Düzenli yapılan yürüyüş, vücut eğriliğini yüzde 4 ila 5 arasında azaltıyor ve yağlanmayı önlüyor. Üstelik şimdiye kadar birikmiş yağlardan da, kardiyo makinası sayesinde kurtulmak mümkün.

Yardımcı egzersiz: Özellikle popo, üst bacak ve belinizi çalıştıran aletler, yan kaslarınızı da harekete geçirir. Bunun için vücudunuzun üst kısmını dik tutarak hafif ağırlık çalışmak, en doğru seçim. Ama bu tip aletlerle çalışırken omurganızdaki diskleri zorlamamaya dikkat etmelisiniz. Küçüklüğünüzden kalma hullahop'unuz hala duruyor mu? Ayrıca pilates ve oryantal dans da, vücudunuzun şeklini yeniden yapılandırmanıza yardım edebilir.

Dışarıda  güzel bir vücuda sahip olma egzersizleri

Koşuya başlayın: Düzenli koşma, gerçekten de vücudunuzu değiştirmeye başlar. Koşu, sağ ve sol bacağı çalıştırarak bütün bedeninizi dengeli şekilde düzenlemeye yarar. Bu da vücudunuzda büyük ölçekli bir değişim yaratır. Hazır bahar da gelmişken, koşarak forma ulaşmak tam bir keyif olacak.

Çevik ve esnek bir duruş edinmek İçin:

Günlük hayatınızda çoğunlukla yanlış oturuyoruz. Ayakta dengemizi sağlamak için dik durmayı ihmal ediyor, bilgisayar başında çalışırken sırtımızı fark etmeden eğiyoruz. Sonuç: Daha erken deforme olan kemikler, kısaları boy ve hareket etmekte zorlanan eklemler. Düzgün bir duruş için, sağ ve sol omzumuzun, belimizin, sırtımızın, hatta çenemizin bile hareket edişine dikkat etmemiz gerekiyor. Gün içinde taktığınız sütyenin sıkılığı dahi bir etkendir. Mesela omuz askılarını kısa tutmak, hareketinizin elastikiyetini artırır. 40 yaşına gelene kadar kadınların vücutlarının şeklini korumak için düzenli olarak egzersiz yapmaları öneriliyor.

Evde duruş egzersizleri

Kolay egzersiz: Kollarınızı belinizin hizasına getirin. Avuçlarınız yere bakacak şekilde dirsekten kırarak karşıya doğru yön verin. Bu arada bacaklarınız, kapalı pozisyonda olmalı. Kollarınızı iki yana doğru açıp kapatın ama bel hizasından kaymasına izin vermeyin. 10 kere tekrar edeceğiniz bu basit egzersizle hem sırtınızın, hem belinizle göğüslerinizin, hem de kıpırdamadığı halde bacaklarınızın bile çalıştığını hissedeceksiniz. Bu egzersizi mutlaka ayakta yapmalısınız.

Spor salonunda duruş egzersizleri

En iyi alet: Haftada 30-40 dakika yapılan bisiklet egzersizi bütün kaslar üzerinde ciddi bir yarar sağlıyor.

Yardımcı egzersiz: Yoga, çalışmaktan ve stresten olumsuz etkilenen eklemleriniz açmak için, en iyi yollardan biri. Ayrıca duruşunuzun güçlenmesine de katkısı müthiş. Bunun dışında yapılacak en iyi şey, pilates'e başlamak.

Dışarıda duruş egzersizleri

Tai-chi deneyin: Havalar güzelleşmeye başladı. Bu da demektir ki, parklarda gezintiler de hız kazanacak. Araya bir de tai-chi sıkıştırmaya ne dersiniz? İyi ve dengeli bir duruş için bu dövüş sanatını denemeye değer.
 
  goji berry


Sayfayı Paylaş:Bu yazı 4395 defa okunmuştur...

diyeceklerim var!

Yorum yazarken lütfen;
Adınız Soyadınız   :   
E-Mail Adresiniz   :   
Şehir Seçiniz   :   
Puan Veriniz   :   
Yorum Konusu   :   
Yorumunuz   :