kilo

Web sitemize hoşgeldiniz!

Şekerli Çay Kilo Yaparmı?


Tarih: 06-07-2012 | Saat: 10:48:12 | Ekleyen: Sibel Kartal
Şekerli Çay Kilo Yaparmı?

Çay içmek sizin de vazgeçilmezlerinizdense özellikle de çayı şekerli içiyorsanız bu yazımız sizin için. Şekerli çay kilo yapar mı merak edenler için hazırladık...

Farkında olmadan masum olduğunu düşündüğünüz pekçok davranış ve alışkanlık içinde olabilirsiniz…

Dr. İsmail Ağar uyarıyor: ”Komşunuzla içtiğiniz kahve 67, ikram edilen 1 dilim kek 200 kalori olarak kilo hanenize yazılır…”

Bir yumurtadan peynirli omlet, 1 elma, 1 dilim ekmek, 1 bardak yoğurt, basit, hiçbir kalori abartısı olmayan bir öğün geçirdiniz. Bu tip bir menüden ortalama 200 -230 kalori alarak sofradan kalktığınızı düşünelim. 60 kilo biri olarak 15 dakika ütü yaptınız, 15 dakika TV izlediniz, bakkala uğrayıp geldiniz.

40 dakikalık bir süre geçti ve bu süre içinde ancak 67 kalori yakabildiniz. O sırada komşunuz kahve içmeye geldi, orta şekerli bir kahve yaptınız keyifle içiyorsunuz 20 kalori de oradan aldınız, bu sırada sohbet güzel ve komşunuz neredeyse bir saate yakın oturmuş. Şu ana kadar pek hareket ettiğiniz söylenemez değil mi?

DENGE ALEYHİNİZE İŞLİYOR

Harcadığınız kalori ile aldığınız kalori dengesi aleyhinize işliyor. Hayat boyu elbette sürekli kalori hesabı yapmak mümkün olmadığı gibi, sağlıklı bir durum da değildir ama hangi yiyeceklerin ve hangi durumların size kalori yükü olacağını bilerek bunlar arasında tercih yapmak mümkün ve sağlıklı bir yöntemdir.

MEŞRULAŞTIRMAK İSTERKEN

Bazı insanlar aldığı yüklü kaloriyi meşrulaştırmak için kendine psikolojik destek sağlayacak birtakım yöntemler geliştirir. Ya da çocuğunu bu yolda motive eder. En sık duyduğumuz söz, “Ye yavrum yakıyorsun nasıl olsa.” Doğru! Çocuklar gelişme çağında sağlıklı ve iyi beslenmelidir. Ancak unutulmaması gereken nokta ne yediğinin önemli olduğudur. İşte aynı şekilde yetişkinlerin kendileri için geliştirdiği bir mekanizmada buna benzer. 1 dilim kek, börek yiyip yürürüm, yakarım, demek gibi…

Çayı şekerle içenler için küçük bir hatırlatma

  • 1 dilim kekten yaklaşık 200 kalori aldığınızı düşünün bu aldığınız kaloriyi yakmak için neler yapmanız gerektiğine bakalım:
  • 1 saat tempolu yürüyüş.
  • Yarım saat merdiven çıkmak.
  • 1 saat süpürge ile ev temizliği. Eğer bu bir dilim keki yedikten aldığınız kaloriyi yakacak bir aktivitede bulunmuyorsanız 200 kalori haneye yazılmış olacak ve baskülde kilo olarak karşınıza çıkacaktır. İşte hesaplamanız için birkaç kalori bilgisi yemek ve yakmak size kalmış.
  • 1 dilim baklava: 140 kalori.
  • 3 adet tulumba tatlısı: 180 kalori.
  • 1 dilim kremalı pasta: 450 kalori.
  • 1 dilim börek: 150 kalori.


Çaydan günde 100;
haftada 700, ayda 2800 kalori aldığınızı unutmayın. Dışarıdan aldığınız ürünlerin üzerinde yazan kalori ve yağ oranlarına dikkat edin. Yağ oranı, 100 kaloride 3 gramdan fazla olan besinlerden uzak durun. Bölgesel fazlalıklardan şikayet edenler yedikleri yiyeceklerdeki yağ oranlarına ve tükettikleri yağ miktarına dikkate almalıdır. Farkında olduğunuz yağlar kadar fark etmeden tükettiğiniz salatadaki peynir süt ve yoğurttaki yağları da hesaba katmanız gerekir. Kalça, göbek, karın, basen gibi bölgerde toplanmayı seven yağlardan mümkün olduğu kadar uzaklaşmaya çalışın.
goji berry


Sayfayı Paylaş:


şekerli çay mı kahve mi kilo a,

Bu yazı 10443 defa okunmuştur...

diyeceklerim var!

Yorum yazarken lütfen;
Adınız Soyadınız   :   
E-Mail Adresiniz   :   
Şehir Seçiniz   :   
Puan Veriniz   :   
Yorum Konusu   :   
Yorumunuz   :